Co widać na tych zdjęciach i skąd to się wzięło? Biały proszek obecny na płótnie to złuszczony naskórek ludzki. Dorosły człowiek w okresie jednego roku produkuje około jednego kilograma złuszczonej skóry. Znaczna większość tego zbędnego materiału ląduje w miejscu w którym spędzamy najwięcej czasu, czyli w łóżku. Z każdym miesiącem ilość nieusuwanej i gnijącej skóry powiększa się, aby w ciągu kilku lat osiągnąć ciężar nawet kliku kilogramów. Prezentowane próbki zostały uzyskane z jednego metra kwadratowego powierzchni materaca. Jedna z usług, które proponujemy to usuwanie roztoczy z materaca sypialnianego.
Gnijąca skóra stanowi znakomite źródło pokarmu dla niewielkich żyjątek zwanych roztoczami. Lgną one z całego domu do materaca sypialnianego właśnie z tego powodu, że jest tam nadmiar pożywienia. Odchody i wydzieliny roztoczy mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Czy zdarzyło się, że zaraz po przebudzeniu miałeś kaszel, lub czułeś się zmęczony? To dlatego, że podczas snu, przez kilka godzin byłeś narażony na działanie szkodliwych oparów.
Co to są roztocze?
Roztocze (nie roztocza) to niewielkie żyjątka należące do rzędu pajęczaków. Na chwilę obecną grupa ta obejmuje około 40 tysięcy gatunków. Większość z nich jest bardzo niewielkich rozmiarów. Wielkość jednego organizmu nie przekracza 0,5 mm. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: roztocze Wikipedia. Poniżej w powiększeniu najpopularniejsze gatunki roztoczy i alergeny:



Gdzie znajduje się najwięcej roztoczy?
Gatunki, które zamieszkują domy określa się mianem roztoczy kurzu domowego. To one właśnie są przyczyną wielu dolegliwości alergicznych. Roztocze kurzu domowego bytują w grubych tkaninach, dywanach, wykładzinach, obiciach tapicerskich, ale głównie w materacach sypialnianych. Te saprofityczne zwierzęta żywą się złuszczonym naskórkiem ludzkim. Do rozwoju potrzebują podwyższonej temperatury ( 20-30 C), oraz wilgotności na poziomie 70%. Idealne warunki temperaturowe oraz wilgotność, w połączeniu z obfitą ilością pożywienia powodują, że właśnie nasze łóżka są największym siedliskiem roztoczy w całym domu.
Szkodliwe alergeny
Z racji na mikroskopijne rozmiary oraz błyskawiczne rozmnażanie w jednym materacu może być ich nawet kilka milionów. Średni okres życia roztoczy wynosi sześć tygodni. Nowe pokolenie roztoczy powstaje co trzy tygodnie. W ciągu dnia roztocze wydala z organizmu około 200 razy więcej wydzielin (głównie odchodów) niż ciężar swojego ciała. Te wydzieliny zawierają alergeny, które mogą spowodować astmę, egzemę, zapalenia błon śluzowych nosa, oraz szereg innych chorób powstających na tle alergicznym.
Głównymi i najsilniej uczulającymi alergenami produkowanymi przez roztocze są Der p. 1 i Der f. 1 Występują także Der p. 2 i Der f. 2. Alergeny główne, te z pierwszej grupy osadzają się na błonie śluzowej nosa. Natomiast alergeny z grupy drugiej z racji na mniejszy rozmiar przedostają się aż do płuc. W okresie wiosenno-letnim populacja roztoczy gwałtownie wzrasta, a w okresie zimowym maleje. Niestety niekorzystne skutki działania substancji uczulających odczuwamy przez cały rok. Powodem jest nie usuwanie roztoczy oraz zalegających w materacu od dawna alergenów, które niezależnie od liczebności roztoczy wywierają na nas niekorzystny wpływ.
Nie usuwanie roztoczy powoduje powstawanie alergii
Alergia inaczej uczulenie, nadwrażliwość. Powstaje w wyniku długotrwałego oddziaływania alergenu na tkankę, czy organizm. Alergeny to substancje w większości posiadające właściwości enzymatyczne (w przypadku roztoczy są to proteazy) i powodujące uszkodzenia tkanek.
U osób podatnych zetknięcie z alergenem pobudza system immunologiczny do produkcji przeciwciał, które zamiast pomagać wywołują stan uczuleniowy. Przypomina to zbyt silną reakcję, na mało istotne zagrożenie. Jedną z najczęściej występujących alergii jest właśnie alergia na roztocze kurzu domowego.
Jak rozpoznać alergię na roztocze?
Charakterystyczne objawy to: wodnisty katar, łzawienie oczu, świąd i nieżyt nosa, napady kichania, świszczący oddech i duszności. Przy długotrwałym narażeniu na działanie alergenów mogą wystąpić również łuszczące się zmiany na skórze, senność, brak koncentracji oraz bezustanne uczucie zmęczenia.
Wymienione objawy nasilają się rano. W materacu sypialnianym roztocze mają znakomite warunki do rozwoju i namnażania. Tam też jest największe stężenie alergenów i dlatego właśnie najbardziej dolegliwe skutki alergii odczuwamy rano, po kilku godzinach spędzonych w łóżku.
Skutki alergii
Nie usuwanie roztoczy ( w połączeniu ze skłonnościami genetycznymi) powoduje wiele przewlekłych i bardzo uciążliwych chorób. Należą do nich między innymi atopowe zapalenie skóry, świerzb, egzema atopowa, alergiczny nieżyt nosa, a także astma oskrzelowa. Alergia może mieć bardzo różny przebieg, a także zupełnie różne konsekwencje. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Alergia bardzo często bywa mylona z zakażeniem górnych dróg oddechowych i nieodpowiednio leczona.
Dlatego warto zwrócić uwagę na trafność postawionej diagnozy. Rozwojowi alergii na roztocze sprzyja duża wilgotność i ciepło. Dlatego wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego możemy obserwować zaostrzenie jej objawów . Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym występowaniu alergii na roztocze jest zalegający w pościeli i materacu naskórek, będący najlepszym pożywieniem dla roztoczy.
Usuwanie roztoczy
Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ilości alergenów jest systematyczne usuwanie roztoczy za pomocą dogłębnie czyszczącego urządzenia. Razem z roztoczami usuwamy martwy naskórek, który stanowi pożywienie i bezpośrednio przyczynia się do wzrostu ich populacji. Usunięcie niechcianych substancji z materaca sypialnianego jest bardzo proste. Wystarczy zastosować urządzenie, które dysponuje mocą niezbędną do dogłębnego wyczyszczenia materaca.Bez problemu możemy czyścić Materace sypialniane można prać jak najbardziej bez obaw. Taki Materac po jest lekko wilgotny, nie pozostaje z pewnością przemoczony. Nanoszony na wersalkę czy materac środek jest wypłukiwany maszynowo. Trzepanie mechaniczne eliminuje z materaca pyły, kurz i inne pozostałości roztoczy i ich odchody,które są najbardziej toksyczne. Do czyszczenia łóżek nie używamy agresywnej chemii, tylko bezpieczne środki z atestami.
Usuwanie roztoczy z materaca wykonujemy za pomocą sprzętu Kirby Sentria, który posiada wystarczająca moc aby skutecznie wyczyścić nawet bardzo grubą powierzchnię. Urządzenie wytwarza intensywne wibracje. Dodatkowo, dzięki bezwężowej budowie powoduje obfity przepływ powietrza niezbędny aby wyssać brud tkwiący głęboko w materacu. Proces ten nosi nazwę: trzepanie materaca. Usunięcie martwego naskórka wraz z roztoczami jest najważniejszą i priorytetową czynnością, którą bezwzględnie należy wykonać przed podjęciem innych działań antyalergicznych.Czyścimy również wersalki i tapczany w sypialni z roztoczy i alergenów w Warszawie i okolice dojazd free.
Częsta zmiana i pranie pościeli w wysokiej temperaturze, używanie środków chemicznych przeciwko roztoczom, wietrzenie pomieszczeń, pozbycie się dywanów, używanie specjalnych pokrowców. Czy te wszystkie działania mają sens jeśli miejsce w którym spędzamy minimum osiem godzin, czyli nasze łóżko, pozostaje siedliskiem alergenów i martwego naskórka? Odpowiedź wydaje się oczywista, dlatego minimum raz na trzy miesiące (w przypadku alergii co trzy tygodnie) warto wykonać profesjonalne usuwanie roztoczy z materaca sypialnianego.