Czyszczenie wykładzin dywanowych

Stopniowe brudzenie się materiału jest czymś całkowicie naturalnym w codziennej eksploatacji. W końcu tkanina nie prezentuje się już tak okazale i dochodzimy do wniosku, że najwyższy czas zdecydować się na czyszczenie wykładzin. Wówczas pojawia się wiele pytań, na które odpowiedzi poszukujemy zwykle przez Internet. W tym artykule skupiamy się na profesjonalnej usłudze czyszczenia wykładzin w mieście Warszawa. Na czym to dokładnie polega? Ile trwa? Jakich kosztów możemy się spodziewać?

Profesjonalne czyszczenie wykładzin dywanowych w Warszawie

Wykładziny wciąż stanowią popularne i chętnie wybierane rozwiązanie. Wyglądają elegancko, mogą podkreślić walory wnętrza, a także zapewniają nam wysoki poziom komfortu. Przy zakupie wykładziny często zapominamy o drobnych minusach tego rozwiązania. Materiał co jakiś czas wymaga profesjonalnego prania.

Ze względu na montaż, usługa jest wykonywana bezpośrednio w naszym domu lub mieszkaniu. To rodzi oczywiście drobne problemy: musimy opróżnić pokój, w którym czyszczona będzie wykładzina. Na czas usługi musimy obejść się bez tego pomieszczenia. Sama usługa zajmuje zwykle do kilku godzin, ale często musimy również uwzględnić czas schnięcia. W procesie stosowane są różne metody, które dobiera się na podstawie typu wykładziny. Jak często należy decydować się na ten krok? Z usług specjalistycznych firm czyszczących warto skorzystać dwa razy w roku.

czyszczenie wykładzin warszawa
Zadbana wykładzina w salonie

Dlaczego warto zamówić czyszczenie wykładzin w Warszawie?

Okresowe czyszczenie wykładziny jest niezwykle istotne i ma ogromy wpływ na komfort, a także bezpieczeństwo domowników. Należy wymienić trzy najważniejsze argumenty, które przemawiają za koniecznością okresowego czyszczenia wykładzin:

  1. Nienaganna czystość i świeżość – każda wykładzina jest narażona na zabrudzenia, których nie usuniemy domowymi metodami. Do głównych „wrogów” wykładziny należą plamy np. z kawy lub czerwonego wina. Podczas codziennej eksploatacji pojawiają się także zabrudzenia sypkie nanoszone wraz z obuwiem. Czyszczenie wykładziny z pomocą profesjonalnych metod pozwala dokładnie wyeliminować najbardziej uporczywy bród oraz przywrócić pełną świeżość.

  2. Bezpieczeństwo domowników – musimy również pamiętać, że wykładziny mogą być idealnym środowiskiem życia dla szkodliwych drobnoustrojów: roztoczy, bakterii, pleśni, alergenów. Decydując się na okresowe czyszczenie możemy pozbyć się niechcianych gości i przywrócić wyższy poziom bezpieczeństwa oraz komfortu domowników.

  3. Dłuższa żywotność – trzecim argumentem przemawiającym na korzyść jest możliwość wydłużenia jej żywotności. Na skutek prania, włosie zostaje wzmocnione oraz uodpornione, dzięki czemu materiał przez dłuższy okres czasu prezentuje się w nienaganny sposób.

Jaki jest koszt czyszczenia wykładziny na metry?

Cena jest ustalana indywidualnie na podstawie wielkości powierzchni liczonej w metrach kwadratowych. Jedną z najtańszych metod jest tradycyjne czyszczenie ekstrakcyjne. Metoda ta jest zalecana w przypadku większości tkanin. Do wykładzin z bardzo delikatnego materiału dobrze sprawdzi się metoda kapsułkowa.

Droższą techniką jest szamponowanie, które obejmuje kilka odrębnych procesów i zajmuje najwięcej czasu. Za czyszczenie wykładziny w Warszawie zapłacimy od 5 zł / m2 w przypadku krótkiego runa i podstawowych technik, do 15 zł / m2 w przypadku bardziej włochatych i problematycznych materiałów. Zobacz pełny cennik.

czyszczenie wykładzin dywanowych
Wykładziny dywanowe można położyć na schodach

Jak przebiega proces czyszczenia wykładzin dywanowych?

Pełna usługa składa się zazwyczaj z pięciu etapów. Czyszczenie wykładzin z reguły jest realizowane na miejscu, w domu klienta. Aby osiągnąć w pełni satysfakcjonujące rezultaty, specjalista odpowiedzialny za to zadanie musi wziąć pod uwagę szereg czynników. Sama usługa przebiega następująco:

Etap 1: Analiza sytuacji i wycena

Ekspert sprawdza typ naszej wykładziny oraz długość włosia, a także stopień zabrudzeń. Jednocześnie, bierze pod uwagę powierzchnie oraz montaż wykładziny. Na podstawie uzyskanych informacji proponuje nam najlepszą metodę oraz wycenę usługi.

Etap 2: Przygotowanie pomieszczenia

Tym zadaniem najczęściej zajmują się klienci. Chodzi o opróżnienie całego pomieszczenia, co umożliwi specjaliście bezproblemowe dotarcie do wszystkich zakamarków naszej wykładzinę.

Etap 3: Trzepanie maszynowe

Specjaliści z naszej firmy oferującej czyszczenie wykładziny na terenie Warszawy zwykle zaczynają od skrupulatnego odkurzania z pomocą profesjonalnego sprzętu. Pozwala to usunąć zaburzenia sypkie oraz przygotować powierzchnię

Etap 4: Czyszczenie wykładzin

Za pomocą starannie dobranych środków czyszczących, specjalista pozbywa się najbardziej uciążliwych zabrudzeń w głębszych fragmentach wykładziny. Środki pozwalają również pozbyć się niebezpiecznych drobnoustrojów. Ten proces w zależności od powierzchni wykładziny zajmuje do kilku godzin. W przypadku bardzo dużych powierzchni, czyszczenie bardzo często jest realizowane przez kilku fachowców.

Etap 5: Schnięcie

Po zrealizowaniu czyszczenia rozliczamy się ze specjalistą. Otrzymujemy także przydatne informacje, które pozwolą nam zadbać o stan wykładziny. Zanim będziemy mogli wrócić do normalnego użytkowania, materiał potrzebuje kilku, kilkunastu godzin na dokładne wyschnięcie.

Jakie techniki wykorzystujemy do czyszczenia wykładzin w Warszawie i okolicach?

Przy wyborze odpowiedniej metody czyszczenia wykładziny w Warszawie, specjalista musi wziąć pod uwagę szereg czynników: typ wykładziny, długość runa, materiał, powierzchnię czyszczenia, a także sposób montażu. Usługa ta zawsze jest dostosowana do potrzeb klienta. W zależności od wyników wstępnej analizy, najczęściej stosuje się jedną z kilku metod:

  • Ekstrakcja – jedna z najpopularniejszych technik stosowana do różnych typów materiałów. Polega na odkurzeniu oraz natrysku z użyciem specjalistycznych środków, które wywabiają oraz rozpuszczają zabrudzenia. To wygodna oraz stosunkowo tania metoda. Trwa do kilku godzin. Należy uwzględnić czas schnięcia wykładziny.
  • Kapsułki – mniej inwazyjna metoda, która polega na rozprowadzeniu specjalnych środków odpowiedzialnych za rozpuszczanie zabrudzeń. Jest często stosowana w przypadku bardzo delikatnych wykładzin, w celu wyeliminowania ryzyka uszkodzeń.
  • Szampon – ta metoda jest stosowana głównie do dywanów, jednak może być czasami wykorzystana także do wykładzin. Obejmuje szereg działań związanych z rozprowadzaniem szamponu, czyszczeniem mechanicznym, usuwaniem ręcznym dodatkowych plan, płukaniem, czesaniem runa. Jest to najbardziej zaawansowana z technik, a co za tym idzie, stosunkowo droga.
  • Piana – coraz więcej klientów z Warszawy decyduje się na wybór tej metody. Czyszczenie wykładzin pianą jest stosowane w przypadku krótkiego runa. Ta metoda nie usunie mocnych zabrudzeń.
czyszczenie wykładzin w Warszawie
Wykładzina w jednym z warszawskich domów

Ile to potrwa?

Czas realizacji usługi zależy w głównej mierze od powierzchni wykładziny oraz jej rodzaju. Podczas wstępnej analizy, fachowiec proponuje nam najbardziej wydajną metodę czyszczenia. Najdłużej zajmuje kapsułkowanie, które może wydłużyć się nawet do dwóch dni. W trakcie klienci mogą oczywiście przebywać w domu i prowadzić normalne życie w innych pomieszczeniach. Czyszczenie w domach prywatnych trwa zazwyczaj do kilku godzin. W biurach firmowych, usługa może być przeprowadzona w weekend pod nieobecność pracowników.

Jak często czyścić wykładzinę dywanową?

Z pomocą doświadczonych specjalistów możemy zadbać o nienaganną kondycję naszych wykładzin. Pamiętajmy, że nie chodzi jedynie o czystość i świeżość, ale również o bezpieczeństwo domowników. Profesjonalne czyszczenie wykładzin pozwala wyeliminować najbardziej uporczywe zabrudzenia, a także szkodliwe drobnoustroje, które zagnieździły się we włóknach.

Warto je stosować przynajmniej dwa razy w roku, a w przypadku najbardziej delikatnych i włochatych materiałów nawet częściej ponieważ prawidłowo przeprowadzony proces pozwala znacznie wydłużyć żywotność tkaniny.